Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Jednośladem bezpiecznie do celu- hulajnoga elektryczna

Słoneczna pogoda i okres wakacyjny sprzyjają korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Warto jednak wcześniej zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, by bezpiecznie dotrzeć do celu.

Hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularnym środkiem transportu. Jednak oprócz przywilejów wynikających z korzystania z tego typu urządzeń ciążą na nas obowiązki...

Dlatego należy pamiętać, iż:

- Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna prędkość nie oznacza, że ma to być stała prędkość. Zawsze należy dostosować ją do warunków panujących na drodze.

- osoby między 10 a 18 rokiem życia muszą mieć uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.

-zakaz korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. Wyjątek
występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.

- Jadąc na hulajnodze elektrycznej, naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – tylko, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów – wtedy jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa pieszym i dostosować swoją prędkość do ich prędkości.

Pamiętaj! Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami.

 

Powrót na górę strony