Wiadomości

Rowerzysto -zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Data publikacji 12.04.2023

Wraz z poprawą pogody, która zachęca do aktywności fizycznej, myszkowscy policjanci przypominają wszystkim użytkownikom jednośladów o przestrzeganiu w czasie prowadzenia pojazdu obowiązujących przepisów oraz zachowania trzeźwości. Według policyjnej statystyki zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów, których zalicza się do niechronionych uczestników ruchu mają często poważne skutki.

Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu, jednak w trakcie upadku, czy w zetknięciu z rozpędzonym samochodem są całkowicie bezbronni. Podczas zderzenia z pojazdem jadącym nawet z niewielką prędkością, rowerzysta pozostaje bez większych szans. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów przez tę grupę użytkowników dróg. Dlatego apelujemy o zachowanie trzeźwości na rowerze i przypominamy podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy, zanim wsiądzie na rower i wyruszy w drogę.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów - ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. 

Rowerzysta na chodniku - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.

Prawo drogowe zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:

- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

- panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);

- są spełnione jednocześnie trzy warunki:

1. Chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,

2. Ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h ,

3. Brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze.

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku, albo w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce można jechać jedynie po jezdni, lub ścieżce rowerowej.

Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Kartę Rowerową. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia - czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

Wyposażanie roweru.

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu światło barwy białej, z tyłu czerwone światło odblaskowe; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że rowerzyści są widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.


 

Powrót na górę strony