RUCH DROGOWY

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego na myszkowskichdrogach

Dzisiaj na terenie całego kraju mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą działania p/k. NURD. Do akcji włączyła się również myszkowska „drogówka”. Działania mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych. Dlatego też aktywność policjantów będzie koncentrowała się przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego wobec pieszych.

Nie od dzisiaj wiadomo, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowią najbardziej zagrożoną grupę użytkowników dróg. Głównie dlatego, że nie są chronieni pasami bezpieczeństwa, fotelikami ochronnymi czy karoserią samochodu i w zderzeniu z pojazdem zwykle odnoszą poważne obrażenia. Z tego względu myszkowska drogówka dzisiaj prowadzi działania w trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Szczególnie przyglądają się i zdecydowanie reagują na wykroczenia popełniane przez kierowców względem pieszych. Przypominamy, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych będzie kosztowało sprawcę wykroczenia 500zł i 10 punktów karnych. Mandat w wysokości 200zł i 350zł oraz 10 punktów karnych grozi za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach.

Należy jednak pamiętać, że konsekwencje tych naruszeń mogą być o wiele poważniejsze. Wciąż do wielu wypadków z udziałem pieszych dochodzi na przejściu dla pieszych. Dlatego policjanci z myszkowskiej drogówki wykorzystując okazję, by poprawić bezpieczeństwo niechronionej grupy użytkowników dróg, podczas dzisiejszych działań "NURD" przeprowadzają szereg rozmów z pieszymi i rowerzystami, informując o zagrożeniach oraz apelują o ostrożność i rozwagę na drodze. Policjanci wręczają również kamizelki odblaskowe, by poprawić widoczność pieszych i rowerzystów na drogach.

Powrót na górę strony