Wiadomości

Wiosenne wypalenie traw

Data publikacji 17.03.2011

Myszkowscy policjanci przestrzegają przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności na polach, łąkach oraz apelują o rozsądek! Efektem takiego działania są często niekontrolowane pożary skutkujące dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Wraz z nadejściem wiosny strażacy i policjanci przyjmują coraz więcej takich właśnie zgłoszeń.

Myszkowscy policjanci przestrzegają przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności na polach, łąkach oraz apelują o rozsądek! Efektem takiego działania są często  niekontrolowane pożary skutkujące dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Wraz z nadejściem wiosny strażacy i policjanci przyjmują coraz więcej takich właśnie zgłoszeń.


W okresie wiosennym powszechnym zjawiskiem stało się wypalanie traw na łąkach, poboczach kolejowych i innych terenach zielonych. Z tą złą tradycją od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska. Niekontrolowany ogień często rozprzestrzenia się i powoduje pożar lasów, zabudowań gospodarskich, w płomieniach i dymie giną też ludzie. Powstające podczas pożaru duże zadymienie jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia z uwagi na możliwość zaczadzenia. Ponadto duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży i policji, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego. Ponadto koszty takich akcji, które ponosi całe społeczeństwo są znaczne.

 

Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone. Określa to szereg zapisów prawnych min.: Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, art.124 zgodnie z którym zabrania się: wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny. W stosunku do osób naruszających te zasady mogą być stosowane sankcje karne określone również w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym, do pozbawienia wolności włącznie – art. 163 Kodeksu Karnego określa że: osobie, która sprowadzi zdarzenie zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać np. pożaru, grozi kara nawet do 10 lat więzienia.
 
 

Powrót na górę strony