Nieletni amatorzy telefonu komórkowego
Myszkowscy policjanci odzyskali skradziony telefon komórkowy Samsung U700 i ustalili sprawców kradzieży. Amatorami telefonu okazało się dwoje nieletnich mieszkańców Myszkowa, którzy za ten czyn odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.
Myszkowscy policjanci odzyskali skradziony telefon komórkowy Samsung U700 i ustalili sprawców kradzieży. Amatorami telefonu okazało się dwoje nieletnich mieszkańców Myszkowa, którzy za ten czyn odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.
W piątek 12 marca myszkowska komenda została powiadomiona, że na terenie jednej ze szkół w Myszkowie doszło do kradzieży telefonu komórkowego należącego do 15 letniej uczennicy gimnazjum, która w tym czasie była na lekcjach, a telefon pozostawiła w kurtce w szatni. Po zgłoszeniu policjanci natychmiast podjęli czynności i ustalili, że sprawcami kradzieży są uczniowie tej samej szkoły w wieku 15 i 14 lat. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze odzyskali skradziony telefon, którego sprawcy nie zdążyli sprzedać. O ich dalszym losie zadecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich w Myszkowie.
Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu dlatego też, aby nie stracić swojego telefonu komórkowego należy stosować się do poniższych zasad:
-
Staraj się nosić telefon w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży. Nie pozostawiaj również telefonu w kurtce, która będzie odwieszona do szatni.
-
Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
-
Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, szkoła itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.
-
Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni. Jeśli masz takie zwyczaje rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.
-
Zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły !!!
-
Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.
-
Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie.
-
Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto.
Pamiętaj! Kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też, staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego - niech dostarczy oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest Ci sprzedawany - porównaj go z numerem wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#, taki sam powinien być na naklejce od środka. Poproś też o wystawienie Ci rachunku potwierdzającego sprzedaż.
Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku czy przez internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które mają uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI.
Posiadając telefon pochodzący z kradzieży musisz się liczyć też z tym, że zostanie Ci on przez Policję zabrany!
Źródło: KWP w Katowicach