Wiadomości

Akcja „Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży”

Data publikacji 01.02.2010

W niektórych województwach naszego kraju zaczęły się już ferie zimowe. Policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie przyłączyli się do działań ,,Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży". Akcja polega między innymi na wzmożonych kontrolach autokarów i samochodów osobowych. Wszystko po to, aby najmłodsi, dla których rozpoczęły się ferie bezpiecznie dotarli do miejsc swojego wypoczynku.

W niektórych województwach naszego kraju zaczęły się już ferie zimowe. Policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie przyłączyli się do działań ,,Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży". Akcja polega między innymi na wzmożonych kontrolach autokarów i samochodów osobowych. Wszystko po to, aby najmłodsi, dla których rozpoczęły się ferie bezpiecznie dotarli do miejsc swojego wypoczynku.
W województwie ślaskim ferie zimowe rozpoczynają się  15 lutego a kończą 28 lutego. Jednakże myszkowska drogówka działania prowadzi już od 18 stycznia, z uwagi, iż przez teren naszego powiatu tranzytem przejeżdżają samochody i autokary z dziećmi jadącymi na ferie. W czasie akcji stróże prawa zwracają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w autokarach jak i w samochodach osobowych. Sprawdzają również stan trzeźwości kierowców oraz zwracają uwagę na prędkość jazdy.

Przewóz osób, a szczególnie dzieci, musi odbywać się całkowicie sprawnym autokarem - wydaje się to być nakazem oczywistym. Jednakże przeprowadzane każdego roku akcje policyjne („Bezpieczne Wakacje” i „Bezpieczne Ferie” ) ujawniają przypadki przerażającej beztroski i braku odpowiedzialności. Zużyte opony, niesprawne hamulce, czy braki w przepisowym oświetleniu pojazdu - to najczęstsze, ale wcale nie jedyne mankamenty.

Dlatego funkcjonariusze przypominają opiekunom i rodzicom, że jeśli na miejsce zbiórki podjedzie autokar, co do którego będą mieli podejrzenia, że jest niesprawny albo też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu, to należy wówczas wezwać Policję. Tu nie może być, najmniejszego pobłażania! Lepiej spóźnić się na zamówiony posiłek, albo nawet wyjechać o dzień później, niż dopuścić do sytuacji, gdy bezpieczeństwo dzieci jest zagrożone.
Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić Policji z wyprzedzeniem. Wówczas patrol przyjedzie na miejsce zbiorki i skontroluje pojazd oraz kierowcę.
Uczulamy nauczycieli oraz rodziców pomagających organizować zimowy wypoczynek, aby przykładali dużą wagę do kwestii związanej z wynajęciem autokaru. Pewne informacje świadczące o należytym przygotowaniu pojazdu i kierowcy, mogą uzyskać sami, np. poprosić o okazanie badania technicznego pojazdu, sprawdzić z którego roku jest autobus i ile ma przejechanych kilometrów na liczniku, czy obejrzeć opony. Pojazdy bardzo wyeksploatowane, nawet jeśli są przygotowane do drogi, stwarzają ryzyko awarii w czasie podróży.

W trakcie jazdy autokarem dzieciom nie wolno: spacerować po wnętrzu pojazdu; wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego. Postoje powinny być organizowane wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach.
Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym (art. 57 ust.1) na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, umieszcza się z przodu i z tylu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest zobowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci.
Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu gdy silnik jest włączony.

Kierowca, od którego zależy bezpieczeństwo uczestników wycieczki powinien być wypoczęty i wyspany!

Czas prowadzenia pojazdu i odpoczynku – wybrane zagadnienia:

1. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
- norma – 9 godzin,
- przedłużony – 10 godzin 2 razy w tygodniu.
2. Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
- w tygodniu – 56 godzin,
- w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin.
3. Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy – 4 godziny 30minut.
4. Przerwa w prowadzeniu pojazdu, – co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30 minut.
5. Dzienny okres odpoczynku – norma, co najmniej 11 nieprzerwanych godzin w każdym 24 godzinnym okresie, skrócony - do 9 godzin 3 razy w tygodniu.

 

Źródło: KGP

 

Powrót na górę strony