Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego
Wczoraj policjanci myszkowskiej drogówki prowadzili działania pod kryptonimem ,,Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego,, ukierunkowane na kontrolę zachowań uczestników ruchu drogowego takich jak piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści. W trakcie działań, policjanci ujawnili 2 rowerzystów naruszających przepisy ruchu drogowego, 7 pieszych przechodzących przez drogę w miejscu niedozwolonym, a także 2 wykroczenia popełnionych przez kierujących pojazdami.
Wczoraj policjanci myszkowskiej drogówki prowadzili działania pod kryptonimem ,,Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego,, ukierunkowane na kontrolę zachowań uczestników ruchu drogowego takich jak piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie.
Podczas prowadzonej akcji policjanci zwracali szczególną uwagę na wymienione grupy uczestników ruchu. W trakcie działań, policjanci ujawnili 2 rowerzystów naruszających przepisy ruchu drogowego, 7 pieszych przechodzących przez drogę w miejscu niedozwolonym, a także 2 wykroczenia popełnionych przez kierujących pojazdami.
Do najczęściej popełnianych przewinień przez niechronionych użytkowników ruchu drogowego należy:
W odniesieniu do pieszych:
- Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – na przejściach dla pieszych / w innych miejscach drogi,
- Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- Wejście na przejście dla pieszych, regulowane sygnalizacją świetlną w chwili gdy sygnalizator podaje sygnał „STÓJ” tj. czerwone światło,
- Przebieganie przez jezdnię,
W odniesieniu do rowerzystów :
- Wjazd rowerem na przejazd dla rowerzystów bezpośrednio przed jadący jezdnią pojazd,
- Naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika dla pieszych,
W odniesieniu do motorowerzystów :
- Jazda motorowerem po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
- Dopuszczenie przez właściciela lub użytkownika pojazdu (w tym motoroweru) do prowadzenia tego pojazdu na drodze publicznej przez osobę nie posiadającą wymaganych uprawnień; (Wykroczenie tego rodzaju najczęściej odnosi się do dorosłych właścicieli motorowerów, np. rodziców nastolatka, pozwalających jeździć mu pojazdem gdy nie posiada karty motorowerowej przed ukończeniem 18 lat).
Pamiętaj o odblaskach !!!
Okres jesienno-zimowy to zwiększona ilość wypadków drogowych głównie z udziałem pieszych. Apelujemy do pieszych o używanie elementów odblaskowych. Piesi idąc jezdnią w szaro-czarnym ubraniu, są prawie niewidoczni dla kierowców. Często poruszają sie również prawą stroną ulicy, więc nie widzą nadjeżdżających samochodów. Wystarczy lekkie odchylenie pieszego czy tez ominiecie kałuży, aby doszło do tragedii. Niewielka opaska odblaskowa może uratować życie...
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Elementy odblaskowe są widoczne dla kierowcy z odległości od 200 do 1000 metrów. Zauważenie na poboczu migocącego elementu odblaskowego wskazuje kierującemu, że znajduje się tam prawdopodobnie człowiek. Dystans 200 metrów daje już ogromną szansę na bezpieczną reakcję kierowcy, ominięcie pieszego lub zmniejszenie prędkości. Bez elementu odblaskowego kierowca może dostrzec pieszego z odległości 10-15 metrów a nawet mniejszej.