Reaguj- hejt nie jest ok- Debata społeczna w Żarkach
Wczoraj w Szkole Podstawowej w Żarkach odbyła się debata pt. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ. Reaguj- hejt nie jest ok’’. Gospodarzem spotkania był Naczelnik Prewencji nadkomisarz Sławomir Maciąg. Głównym celem debaty było uświadomienie jakim zagrożeniem jest hejt. Nie zabrakło również informacji na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda.
Policjanci z Myszkowa spotkali się z mieszkańcami naszego powiatu. Spotkanie miało charakter debaty i odbyło się w Szkole Podstawowej w Żarkach. Przybyłych gości przywitał Naczelnik Wydziału Prewencji nadkomisarz Sławomir Maciąg oraz wprowadził w tematykę spotkania. Następnie kierownik rewiru dzielnicowych podkomisarz Mateusz Łabuś przybliżył zebranym zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację ,, Moja Komenda’’, jako narzędzia na szybki i łatwy kontakt z policją.
Na debacie z policjantami pod hasłem „Reaguj – hejt nie jest okej” poruszono wiele ważnych tematów związanych z przeciwdziałaniem przemocy słownej i cyberprzemocy. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczestnikom, że hejt to poważny problem społeczny, który może mieć tragiczne skutki dla ofiar, a także konsekwencje prawne dla sprawców.
Główne tematy rozmowy obejmowały:
• Czym jest hejt i jak go rozpoznać, policjanci wyjaśniali, czym różni się konstruktywna krytyka od hejtu, oraz jakie formy najczęściej przybiera mowa nienawiści, zwłaszcza w internecie.
• Skutki hejtu, uczestnicy debaty dowiedzieli się, jaki wpływ mają obraźliwe komentarze na psychikę człowieka, zwłaszcza młodych osób. Podkreślano, że hejt może prowadzić do depresji, lęku, a w skrajnych przypadkach nawet do prób samobójczych.
• Odpowiedzialność prawna, policjanci mówili o tym, że za hejt w internecie można ponieść konsekwencje prawne, takie jak grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności. Wyjaśniono również, jak zgłaszać takie przestępstwa.
Wczorajsza debata była podsumowaniem zdiagnozowanych potrzeb, związanych z zagrożeniami płynącymi z hejtu oraz mowy nienawiści, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję, bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.