Wiadomości

Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem

Data publikacji 20.04.2024

Domy i mieszkania, w których często gromadzimy dorobek wielu lat naszej pracy, również stanowią cel dla złodzieja. Dlatego warto zastanowić się, czy zrobiliśmy wszystko, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie włamaniem do mieszkania czy domu.

Podstawowe możliwości zabezpieczenia mieszkania, domu oraz mienia:

Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, możesz założyć zamki o zwiększonej odporności na włamanie oraz wizjer. Wskazanym jest zamontowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu i domofonu. Spowoduj, aby światło na klatce schodowej czy przed wejściem do domu oświetlało stojącą przed drzwiami osobę. Przydatne mogą okazać się również zabezpieczenia elektroniczne, w tym system kamer monitorujących mieszkanie, dom czy przyległy teren pod naszą nieobecność.

Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie. Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony tak, aby wnętrze  mieszkania było niewidoczne z zewnątrz. Nie afiszuj się swym stanem posiadania. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, biżuterii, innych cenniejszych przedmiotów jest bank. 

Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy.  Wykonaj zdjęcia, zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (kamera, aparat fotograficzny, rower, itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznakuj (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, czyją są własnością).

Zwracaj uwagę na kręcących się przy klatkach schodowych, czy w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić mienie przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być bardzo przydatne, gdyby do włamania doszło.

Sprawdzaj wiarygodność obcych osób przychodzących do twojego domu, mieszkania. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że część kradzieży miała swój początek w nawiązywanych wcześniej kontaktach. Osoby takie, nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. rozpoznanie i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań. 

Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom, mieszkanie.

Pamiętajmy - jednym z najlepszych zabezpieczeń domu, bądź mieszkania jest życzliwy sąsiad

Powrót na górę strony