„NIE” dla cyberprzemocy
Internet ma wiele korzyści, jednak może być też poważnym zagrożeniem dla dziecka. Warto wiedzieć, na jakie niebezpieczństwa są narażeni najmłodsi oraz jak unikać tego typu zagrożeń.
Korzystanie z Internetu ma swoje nieocenione zalety, ale należy pamiętać, że nie jest wolne od zagrożeń. Jednym z przykrych zjawisk, z jakim dzieci mogą spotkać się podczas użytkowania komputera jest cyberprzemoc, czyli zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się między innymi: wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci. Umieszczone w sieci zdjęcie, przedstawiające wydarzenie niemiłe dla osoby na nim uwiecznionej, opatrzone złośliwymi komentarzami, rodzi w niej poczucie upokorzenia i bezradności.
Akty cyberprzemocy należy rozpatrywać zarówno w kontekście ofiary (osoby poszkodowanej), jak i sprawcy (osoby lub grupy osób) oraz świadka zdarzenia. Cechą charakterystyczną tego zjawiska jest wyższa niż w tradycyjnej formie przemocy, anonimowość. Pozwala ona sprawcom na odczuwanie złudnego wrażenia bezkarności. To z kolei może zachęcać do podejmowania działań przemocowych. Cyberprzemoc charakteryzuje się ciągłością trwania (zwykle nie kończy się na jednorazowym zdarzeniu) oraz szybkością rozpowszechniania się informacji/materiałów skierowanych przeciwko jej ofierze, oraz ich dostępność, dlatego zapamiętaj:
- nie pozwól się ośmieszać,
- gdy coś Cię zaniepokoi, poinformuj o tym rodziców lub wychowawcę,
- nie utrzymuj kontaktu nie sprawcom,
- nie kasuj dowodów świadczących o cyberprzemocy,
- w sytuacji zagrożenia możesz skorzystać z pomocy oferowanej pod numerem telefonu: 116 111 lub możesz zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.