Wiadomości

„NIE” dla cyberprzemocy

Data publikacji 24.05.2023

Internet ma wiele korzyści, jednak może być też poważnym zagrożeniem dla dziecka. Warto wiedzieć, na jakie niebezpieczństwa są narażeni najmłodsi oraz jak unikać tego typu zagrożeń.

Korzystanie z Internetu ma swoje nieocenione zalety, ale należy pamiętać, że nie jest wolne od zagrożeń. Jednym z przykrych zjawisk, z jakim dzieci mogą spotkać się podczas użytkowania komputera jest cyberprzemoc, czyli zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się między innymi: wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci. Umieszczone w sieci zdjęcie, przedstawiające wydarzenie niemiłe dla osoby na nim uwiecznionej, opatrzone złośliwymi komentarzami, rodzi w niej poczucie upokorzenia i bezradności.

Akty cyberprzemocy należy rozpatrywać zarówno w kontekście ofiary (osoby poszkodowanej), jak i sprawcy (osoby lub grupy osób) oraz świadka zdarzenia. Cechą charakterystyczną tego zjawiska jest wyższa niż w tradycyjnej formie przemocy, anonimowość. Pozwala ona sprawcom na odczuwanie złudnego wrażenia bezkarności. To z kolei może zachęcać do podejmowania działań przemocowych. Cyberprzemoc charakteryzuje się ciągłością trwania (zwykle nie kończy się na jednorazowym zdarzeniu) oraz szybkością rozpowszechniania się informacji/materiałów skierowanych przeciwko jej ofierze, oraz ich dostępność, dlatego zapamiętaj:

- nie pozwól się ośmieszać,
- gdy coś Cię zaniepokoi, poinformuj o tym rodziców lub wychowawcę,
- nie utrzymuj kontaktu nie sprawcom,
- nie kasuj dowodów świadczących o cyberprzemocy,
- w sytuacji zagrożenia możesz skorzystać z pomocy oferowanej pod numerem telefonu: 116 111 lub możesz zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.

Powrót na górę strony