Wiadomości

Niebezpieczny incydent z dronem

Data publikacji 16.05.2023

Wczoraj po godzinie 15:00 Dyżurny KPP Myszków został poinformowany o incydencie polegającym na zbliżeniu się drona do samolotu podchodzącego do lądowania w Pyrzowicach.

Myszkowscy funkcjonariusze wspierani przez policjantów z Katowic i Częstochowy wczoraj w godzinach wieczornych w rejonie dzielnicy Myszków- Mrzygłód prowadzili czynności mające na celu potwierdzenie przekazanej informacji. Wstępne ustalenia sugerowały, że obiekt mógł znajdować się w rejonie powiatu myszkowskiego. W wyniku zaistniałej sytuacji Prokuratura Rejonowa w Myszkowie wszczęła czynności pod kątem przestępstwa z art. 212 ust.1 Prawo o Ruchu Lotniczym.

Należy pamiętać, że moment podchodzenia do lądowania oraz startu wymaga od pilota szczególnej koncentracji. Z uwagi na fakt wykonywania przez niego szeregu czynności, które wymagają skupienia. Dekoncentracja może stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa lotu, a w konsekwencji życia i zdrowia, załogi i pasażerów. Celowanie laserem lub nieodpowiedzialne korzystanie z urządzeń typu „dron” świadczy o braku wyobraźni. Dlatego warto mieć świadomość zagrożenia, jakie możemy spowodować tego typu działaniem. Takie zachowania narażają życie pasażerów i innych ludzi na ziemi, za co grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony