Wiadomości

Potrącenie 79-letniej pieszej. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 12.01.2023

Myszkowscy policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na ulicy Żwirki i Wigury w Żarkach. Kierujący samochodem osobowym potrącił 79-letnią mieszkankę gminy Żarki, która w wyniku odniesionych obrażeń trafiła do szpitala. Apelujemy o ostrożność!

Do zdarzenia doszło wczoraj na ulicy Żwirki i Wigury. Jak wynika ze wstępnych ustaleń myszkowskiej drogówki, 42-letni kierowca seata, wyjeżdżając  z miejsca parkingowego, wykonując manewr cofania, najechał na pieszą o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, która poruszałą się po jezdni w przeciwnym kierunku. Na skutek zderzenia piesza z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Kierowca seata był trzeźwy. Okoliczności tego wypadku badają myszkowscy śledczy pod nadzorem prokuratora. 

Przypominamy, że kierujący podczas cofania musi zachować szczególną ostrożność!

Pponadto kierujący zbliżając się pojazdem do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany:

  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego;

  • ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście;

Przypominamy, że zgodnie z nowym taryfikatorem, grzywną minimum 1 500 zł zagrożeni są kierowcy, którzy popełnili wykroczenie wobec pieszego. Mówi o tym nowy artykuł 86b kodeksu wykroczeń. Wprowadza on katalog nieprawidłowych zachowań, takich jak nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy nie zatrzymanie pojazdu przed przejściem dla pieszych aby umożliwić przejście osobie z niepełnosprawnością. To także wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się by umożliwić przejście pieszemu. Wówczas sąd może dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.

Do wielu poważnych w skutkach wypadków dochodzi również na przejazdach kolejowych. Pieszemu, który przechodzi przez przejazd gdy są opuszczane zapory lub nie stosuje się tam do sygnałów świetlnych, grozić mandat nie mniejszy niż 2 000 złotych.

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Za takie wykroczenia grozi mandat 300 zł.

Także użytkownicy rowerów, hulajnóg czy tzw. urządzeń transportu osobistego w przypadku wykroczeń popełnionych wobec pieszych np. nie ustąpienie pierwszeństwa na przejściu lub chodniku muszą liczyć się z mandatem nawet do 500 zł.

Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.

Powrót na górę strony