Wiadomości

Bezpieczeństwo dzieci w sieci

Data publikacji 28.11.2022

Dostęp do Internetu to już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Dzieci i młodzież poprzez sieć kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry dostępne na platformach, mając w ten sposób dostęp do treści, które nie zawsze skierowane są do nich. O tych i innych zagrożeniach w Internecie rozmawiali z uczniami dzielnicowi z Koziegłów.

Dzielnicowi z Koziegłów aspirant sztabowy Piotr Szczęsny i młodszy aspirant Adam Smereczyński uczestniczyli w spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej z Koziegłów. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Dzielnicowi informowali także o szkodliwych konsekwencjach używania Internetu. Mundurowi uczyli dzieci kilku prostych zasad, które mogą zaoszczędzić im nieprzyjemnych sytuacji. Mundurowi namawiali, aby z każdym problemem zwracali się do opiekunów lub pedagoga czy policjanta, czyli osób, które wiedzą jak postępować, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo. Policjanci mówili również o tym, że osoby poznane w sieci często mogą zmieniać twarze – nieznane w realnym świecie mogą podawać. się za kogoś w innym wieku, z innej miejscowości. Przestrezgali przed spotykaniem się z osobami poznanymi w Internecie.

Dużo uwagi mundurowi poświecili kwestii informacji, które udostępniamy o sobie na portalach. Zachęcali, aby szyfrować – zamiast nazwiska i imienia posługujmy się wymyślonym pseudonimem

Policjanci wspomnieli, że Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się w sposób prawidłowy nim posłużyć. Niezależnie już od wieku stróże prawa uczulali dzieci, że należy pamiętać, że w sieci nikt nie jest anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet, stróże prawa zachęcali by umiejętnie z niego korzystać i dbać o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.


 

  • Policjanci w klasie szkolnej rozmawiają z dziećmi
  • Uczniowie słuchają tego, co mówią policjanci
  • Wspólne zdjęcie policjantów i uczniów
Powrót na górę strony