Wiadomości

Ślisko na jezdni- zwolnij !

Data publikacji 07.12.2021

Warunki na drogach pogarszają się, a w ciągu najbliższych kilku dni mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Użytkownicy dróg muszą mieć świadomość, że w tym okresie na jezdni może być bardzo ślisko. Padający deszcz lub śnieg może znacznie utrudniać jazdę. Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków, a do pieszych o używanie solidnych elementów odblaskowych.

W ostatnim czasie panujące za oknem warunki atmosferyczne są bardziej niż zwykle wymagające od kierowców. Dostosowanie prędkości samochodu do warunków panujących na drodze to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drogach. Bo właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Pamiętajmy o tym, aby przed wyjazdem dobrze przygotować pojazd do drogi — nawet tej najkrótszej. Powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, prawidłowym ustawieniu świateł. Jeśli pojawią się opady śniegu, należy odśnieżyć samochód, szyby, światła oraz dach i maskę pojazdu. Jeśli szyby są zamarznięte, to również należy je właściwie oczyścić. Wyjechać odpowiednio wcześniej, tak aby nie było potrzeby spieszenia się i pokusy ryzykownych zachowań. Od tych elementów zależy bezpieczeństwo nasze i innych.

Pamiętajmy! Nawet najbardziej inteligentne rozwiązania technologiczne samochodu nie zastąpią myślenia, wyobraźni, ostrożności i kultury kierowcy.

Powrót na górę strony