Wiadomości

Świadek zareagował- policjanci wyeliminowali kierowcę z 4 promilami i sądowym zakazem

Data publikacji 26.03.2021

Pomimo licznych apeli policjantów nadal zdarzają się kierowcy, którzy decydują się na jazdę samochodem po tym, jak wcześniej spożywali alkohol. Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i wyeliminowali kierowcę który miał prawie 4 promile! Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Wczoraj około godziny 11.30 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego myszkowskiej komendy otrzymali zgłoszenie od przypadkowego swiadka, który poinformował, że w Pińczycach w kierunku ulicy Myszkowskiej jedzie fiat ducato, a jego kierowca najprawdopodobniej jest pijany. Mundurowi od razu zweryfikowali tę informację i okazało się, że kierowca jest upojony alkoholem. Mężczyzna miał w organizmie 4 promile alkoholu. Podczas sprawdzenia w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna jednak upodobał sobie jazdę w takim stanie. 36-latka obowiązywał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który wydał mu sąd. Wkrótce nieodpowiedzialny mężczyzna usłyszy zarzuty.

Dziękujemy za obywatelską postawę świadkowi, dzięki któremu policjanci wyeliminowali nietrzeźwego kierującego.

Nie reagujesz — akceptujesz! To kampania społeczna śląskiej Policji, która ma na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Bezpieczeństwo publiczne to nasza wspólna sprawa i wspólna troska.

Nieodpowiedzialnemu kierowcy oprócz utraty prawo jazdy grozi wysoka grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a nawet kara 2 lat więzienia. Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu z przekroczoną normą alkoholu w organizmie, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

 

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo.

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości.Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys.zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tys.zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.