Wiadomości

Dzień Bezpiecznego Internetu z myszkowskimi policjantami

Data publikacji 10.02.2021

Myszkowscy stróże prawa wdrożyli zdalną profilaktykę dlatego,bo mają ograniczone możliwości prowadzenia bezpośrednich spotkań z młodzieżą w dobie pandemii. Asp. Robert Lipiński z miejscowej komendy spotkał się online z najstarszymi klasami z SP nr 3. Rozmowa z uczniami za pośrednictwem internetu dotyczyła w głównej mierze tematyki hejtu i nieodpowiednich zachowań w sieci. Wszystko w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2021.

Mundurowi, realizując swoje codzienne obowiązki, przeprowadzają m.in. spotkania w szkołach. Mają one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie dzieciom wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak było przed epidemią koronawirusa. Obecnie sytuacja epidemiologiczna spowodowałaograniczenia bezpośrednich spotkać policjantów z dziećmi.

Profilaktyk z miejscowej komendy aby mieć jednak kontakt z młodzieżą w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, tradycyjne spotkania zmieniły się w zdalne prowadzenie zajęć profilaktycznych. Myszkowski policjant miał okazję, aby połączyć się za pośrednictwem platformy z uczniami klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 3 w Myszkowie. W związku z obchodzonym Dniem Bezpiecznego Internetu spotkanie online w głównej mierze poświęcone było tematyce hejtu i sposobów radzenia sobie z nim. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają. Spotkania online stanowią dla niektórych okazję do „zaistnienia” poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób. Pomimo fałszywego przekonania o poczuciu anonimowości zza komputera, policjant przypomniał dzieciom, że w internecie nie są anonimowi. Mundurowy poruszył także kwestie dotyczące mowy nienawiści, dyskryminacji, a także odpowiedzialności karnej nieletnich i demoralizacji. Przypomniał również, że nauczyciel w świetle prawa jest funkcjonariuszem publicznym i w trakcie prowadzenia przez niego zajęć , także w formie zdalnej, wszelkie znieważanie, obrażanie, czy groźby pod jego adresem są karalne.