Wiadomości

Wielkanoc na śląskich drogach

Data publikacji 14.04.2020

Świąteczny, długi weekend za nami. Od wielkanocnego piątku do poniedziałku nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało ok. 2100 policjantów ruchu drogowego wspieranych przez mundurowych innych pionów służbowych. W dobie walki z epidemią koronawirusa wprowadzone ograniczenia przemieszczania się przełożyły się na mniej samochodów na drogach. Świadczy o tym liczba zdarzeń drogowych – wyraźnie mniejsza niż w roku ubiegłym. Niestety w ciągu 4 świątecznych dni doszło do 3 wypadków śmiertelnych.

W minionych latach Okres Świąt Wielkanocnych charakteryzował się zwiększonym ruchem na drogach spowodowanym przede wszystkim wyjazdami do rodzin i bliskich. W tym roku, w dobie walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wprowadzonymi zasadami i ograniczeniami przemieszczania się, na drogach jest zdecydowanie mniej pojazdów. Pokazują to policyjne statystyki zdarzeń drogowych.

Od wielkanocnego piątku do poniedziałku na śląskich drogach doszło do 13 wypadków drogowych, w których rannych zostało 13 osób. Odnotowano również 243 kolizje drogowe. Mundurowi zatrzymali także 68 nietrzeźwych kierujących. W ubiegłym roku w świątecznym okresie odnotowaliśmy odpowiednio: 20 wypadków, w których 24 osoby zostały ranne, 586 kolizji oraz 114 ujawnionych nietrzeźwych kierujących. Martwi natomiast liczba tych najpoważniejszych wypadków – w których osoby poniosły śmierć. W tym roku doszło do 3 takich wypadków. W każdym z nich zginęła osoba kierująca motocyklem.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg: mały ruch na drogach oraz ładna pogoda mogą sprawiać wrażenie bezpieczeństwa i skłaniać niektóre osoby do mniej ostrożnej, a często zbyt szybkiej jazdy. Tymczasem to prędkość jest główną przyczyną najpoważniejszych wypadków drogowych.

W związku z nowymi zasadami i ograniczeniami w przemieszczaniu się wprowadzonymi w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa obserwujemy zmniejszony ruch nie tylko na drogach. Większość z nas ograniczyła wyjścia z domu do niezbędnego minimum. To pozytywna informacja, która świadczy o powszechnej odpowiedzialności i solidarności w walce z epidemią. 

Powrót na górę strony