Policjanci z Myszkowa odwiedzają dzieci i młodzież szkolną przed wakacjami
W okresie przedwakacyjnym myszkowscy policjanci włącza się w organizację festynów rodzinnych nie tylko na terenie placówek oświatowych. Oprócz pokazu sprzętu policyjnego, mundurowi prowadzą akcje profilaktyczne, rozmawiając z uczestnikami o bezpieczeństwie. Atrakcją dla najmłodszych jest obecność maskotki policyjnej - Sznupka.
Okres przedwakacyjny jest bardzo pracowity dla profilaktyka z myszkowskiej komendy. Oprócz codziennych prelekcji przeprowadzanych w szkołach i przedszkolach, uczestniczy on również w seminariach dla dorosłych i współorganizuje festyny rodzinne na terenach np. placówek oświatowych. Policjanci z ruchu drogowego prezentują radiowozy policyjne, rozmawiają o bezpieczeństwie na drodze. Podczas spotkań z uczniami informują, którą stroną jezdni należy się poruszać, jak należy prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz kiedy i gdzie można zdać egzamin na kartę rowerową. Wydział Prewencji natomiast podczas prelekcji ostrzega przed przestępstwami internetowi, wyjaśnia co to jest "hejtowanie" i jakie są konsekwencje prawne za pochwalanie lub nawoływanie do popełnienia przestępstwa. Przestrzegają również przez nieodpowiedzialnym korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk wodnych i uczą jak się zachować w kontaktach z osobami obcymi. Nie brakuje również informacji o używkach i narkotykach, a szczególnie o dopalaczach. Podczas spotkań z dziećmi policjantom towarzyszy Sznupek, który rozśmiesza wszystkich i chętnie pozuje do zdjęć. Wszystko po to, by wakacje były bezpieczne dla wszystkich.
Jak zachować się w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia? Co wtedy zrobić?
- Stań, nie uciekaj. Twarz zwróć w stronę psa - żeby się bronić musisz widzieć gdzie cię zaatakuje. Nie patrz psu w oczy.
- Zasłoń się niesionym przez siebie przedmiotem np. plecakiem, tornistrem, teczką, parasolem, kurtką czy inną odzieżą owiniętą wokół ręki.
- Postaraj się nie okazywać strachu, mimo że to trudne.
- Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nie tylko dziecko, ale nawet dorosłego człowieka. Staraj się nie dopuścić do ataku na nogi. Jeżeli upadniesz, to następnym celem może być twoja szyja lub twarz.
- Ustaw się do psa bokiem, stań na lekko rozstawionych nogach. To pozwala lepiej utrzymać równowagę. Jeżeli pies jest duży i ciężki, pochyl się lekko do przodu, by swoim ciężarem nie przewrócił cię.
- Przyjmij pozycję "żółwia". Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies.
Bezpieczeństwo dziecka na drodze:
- dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
- zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
- ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
- wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
- w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.
- kierujący pojazdami - w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.