Policjanci podczas Tygodnia Mediacji
Do Komendanta Głównego Policji wpłynęło zaproszenie z Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości, dotyczące włączenia się do wspólnych działań na rzecz promocji mediacji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz Tygodnia Mediacji. W tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 18 października 2018 r., natomiast Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach od 15 do 19 października 2018 r.
Wzorem lat ubiegłych, obchody będą miały na celu włączenie lokalnych środowisk do działań prowadzonych przez prezesów sądów, koordynatorów do spraw mediacji oraz sędziów, jak również współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi a wymiarem sprawiedliwości. Informacje o działaniach lokalnych będą publikowane na stronach internetowych właściwych sądów okręgowych, a linki do nich znajdą się na witrynie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Podobnie jak w latach poprzednich, policjanci włączą się do działań propagujących ideę pozasądowego rozwiązywania sporów i mediacji, starając się dotrzeć do jak najszerszego grona osób. Mundurowi będą uczestniczyli w spotkaniach, konferencjach, prelekcjach i warsztatach o tematyce mediacyjnej. Ich celem będzie dotarcie z ideą pozasądowego rozwiązywania sporów do jak najszerszego grona osób.
Przez cały tydzień w godzinach urzędowania w Prokuraturze Rejonowej w Myszkowie oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Myszkowie i w organizacjach pozarządowych będą udzielane bezpłatne porady mediatorów.
Mediacja, to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji, prowadzonych przy udziale neutralnego i bezstronnego mediatora. Wspiera on przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Każdy z obywateli ma do niej prawo. W większości krajów na świecie jest ona powszechnie uznawaną i stosowaną metodą rozwiązywania sporów.
Międzynarodowy Tydzień i Dzień mediacji jest inicjatywą cykliczną, przeprowadzaną co roku przez środowiska prawnicze. Organizatorzy chcą w ten sposób uświadomić stronom uczestniczącym w sporze, że mają prawo do mediacji zanim jeszcze sprawę przejmie sąd i w konsekwencji podejmie arbitralną decyzję. A, jak podkreślają prawnicy, rozstrzygnięcie konfliktu poprzez mediację, czyli bezpośrednio przez zwaśnione strony, zawsze jest lepsze od wyroku sądu, ponieważ jest kompromisem, do którego doszli sami zainteresowani.