DZIAŁANIA „BEZPIECZNY WEEKEND”
Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Jak co roku o tej porze należy liczyć się ze wzmożonym ruchem na drogach związanym z powrotami z wypoczynku. Dobra pogoda sprzyja korzystaniu nie tylko z samochodów, ale też z motocykli, motorowerów i skuterów. Mając na względzie zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym, od dziś policjanci drogówki prowadzić będą wzmożone działania w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny weekend”.
Celem działań prowadzonych od 31 sierpnia do 3 września br. jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i dostosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Przestrzegają, że nie będzie pobłażliwości dla osób drastycznie naruszających przepisy ruchu drogowego . Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym traci się prawo jazdy. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy. W wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.
Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że najczęstszymi przyczynami zdarzeń są: nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustąpienie pierwszeństwa. Przemęczeni kierowcy nierzadko przeceniają swoje siły co prowadzi do zaśnięcia za kierownicą i w konsekwencji tragedii. Pamiętajmy też, że pogoda jest zmienna. Dostosujmy odpowiednio swój sposób poruszania się po drogach do warunków pogodowych i okoliczności w jakich się znajdziemy.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych, w tym od samopoczucia i stanu zdrowia kierowcy, sposobu jazdy, kultury na drodze, czy przygotowania pojazdu do podróży. Upewnijmy się więc, że możemy prowadzić samochód. Zadbajmy też o nasz samochód, uzupełnijmy płyny, sprawdźmy światła, ciśnienie w kołach. Zwiększony ruch wiąże się często z dłuższym czasem jazdy, dlatego, przewidując niektóre sytuacje, zaplanujmy podróż, wyjedźmy wcześniej, pokonujmy trasę etapami, róbmy przerwy na odpoczynek.