TRWA „BEZPIECZNY WEEKEND” I DZIAŁANIA „NURD”
Od wczesnych godzin rannych w całej Polsce trwają działania „Bezpieczny Weekend”. To już kolejny raz, kiedy policjanci będą dbać w szczególny sposób o bezpieczeństwo podróżujących. Myszkowscy policjanci również przystąpili do działań, w których jednocześnie będzie prowadzona akcja „NURD”.
To już kolejny weekend kiedy policjanci w całej Polsce prowadzą działania „Bezpieczny Weekend”. Od wczesnych godzin rannych na drogach w całym kraju jest więcej policjantów m.in. na drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast. Funkcjonariusze czuwają nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów oraz to czy dzieci podróżują zgodnie z przepisami. W razie konieczności upłynniają ruch. Celem działań prowadzonych od 10 do 12 listopada br. jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane. W ramach „Bezpiecznego weekendu” prowadzone są również działania „NURD”. Działania policyjne „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących samochodami, rowerzystów, motorowerzystów jak i pieszych. Są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących głównie zagrożenie dla niechronionych przez pojazd uczestników ruchu drogowego. W ramach działań stróże prawa będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądali, czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i dostosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Przestrzegają, że nie będzie pobłażliwości dla osób drastycznie naruszających przepisy ruchu drogowego . Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym traci się prawo jazdy. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych, w tym od samopoczucia i stanu zdrowia kierowcy, sposobu jazdy, kultury na drodze, czy przygotowania pojazdu do podróży. Upewnijmy się więc, że możemy prowadzić samochód. Zadbajmy też o nasz samochód, uzupełnijmy płyny, sprawdźmy światła, ciśnienie w kołach. Zwiększony ruch wiąże się często z dłuższym czasem jazdy, dlatego, przewidując niektóre sytuacje, zaplanujmy podróż, wyjedźmy wcześniej, pokonujmy trasę etapami, róbmy przerwy na odpoczynek.