Odpowiedzą za użycie znalezionej karty płatniczej
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 20 i 22 lat, którzy przywłaszczyli portfel z dokumentami, gotówką i kartą płatniczą . Oprócz tego pomiędzy dokumentami znajdował się również kod PIN...Jeszcze tego samego dnia mężczyźni wypłacili skradzioną kartą kilkaset złotych.
Do Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie zgłosiła się mieszkanka Poraja, która poinformowała, że nieznana osoba ukradła jej kartę bankomatową i przy jej pomocy dokonała kilku wypłat na łączna kwotę prawie 800 złotych. Dzień wcześniej pokrzywdzona, zgubiła swój portfel z zawartością gotówki, dokumentów i karty płatniczej.
Pracujący nad sprawą policjanci ustalili dwie osoby, które wypłaciły pieniądze z konta bankowego pokrzywdzonej. Okazali się nim 20 i 22 -letni mieszkańcy Myszkowa. Mężczyźni zostali namierzeni i zatrzymani. Jak się okazało, przechodząc w okolicy stacji paliw w Poraju, znaleźli portfel z zawartością pieniędzy, dokumentów, karty płatniczej z podanym do niej numerem PIN. Obaj uznali, że spotkało ich wielkie szczęście i jeszcze tego samego dnia, wypłacili kilkakrotnie gotówkę na łączną sumę 800 zł. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie, zostali przesłuchani. Usłyszeli zarzuty przywłaszczenia i włamania do bankomatu. Grozi im nawet 10 lat za kratami.
Apelujemy!
Pod żadnym pozorem nie przechowujmy swojego kodu PIN razem z kartą.
Wielokrotnie przypominaliśmy aby nie zapisywać na karcie ani w portfelu numerów PIN naszych kart … ale nie wszyscy stosują się do tych przestróg.
Należy chronić kod PIN przed nieupoważnionymi osobami. Najlepiej nauczyć się go na pamięć lub zapisać w sposób nie sugerujący jego przeznaczenia w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie zapamiętać go. Nie przechowujmy również swojego numeru PIN zapisanego w telefonie komórkowym pod hasłem PIN.
Kradzież karty bankomatowej i skorzystanie z niej przy wypłaceniu gotówki lub zapłaceniu za kupiony towar może być potraktowana nie jak „zwykła” kradzież, a jak kradzież z włamaniem. Za takie przestępstwo można trafić za kratki nawet na 10 lat.
Co robić po utracie dokumentów lub karty płatniczej ?
1. Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE
2. Powiadomić Policję (jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży)
3. Wyrobić nowy dokument tożsamości
Gdzie zastrzegać?
1. W dowolnej placówce swojego banku
2. Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów - aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl. Wystarczy zastrzec dokument w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z Systemu DZ.
Jakie dokumenty zastrzegać?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny i karta płatnicza.
Dlaczego należy zastrzec dokumenty?
Nie ma znaczenia, czy dokumenty skradziono, czy zgubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem::
- wyłudzenia kredytów i pożyczek,
- wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzież wyposażenia),
- kradzież wypożyczonych samochodów lub innych przedmiotów,
- zakładanie fikcyjnych firm do wyłudzenia kredytów, zwrotu podatków.
Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?
Dane trafiają do wszystkich banków i innych uczestników systemu, np.: operatorów telefonii komórkowych, notariuszy, firm leasingowych, placówek poczty, pośredników finansowych, agencji rozliczeniowych, hoteli, firm ochroniarskich, wypożyczalni, agencji pośrednictwa sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości.