Wiadomości

Ukradli znajomemu kartę płatniczą i wypłacili pieniądze

Data publikacji 01.02.2015

Policjanci z Myszkowa zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy okradli swojego znajomego. Z jego mieszkania zabrali min. dokumenty oraz kartę płatniczą. Jeszcze tego samego dnia wypłacili z bankomatu pieniądze. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Do myszkowskiej komendy zgłosił się 59-letni mieszkaniec Myszkowa, który poinformował, że został okradziony. Z jego mieszkania złodzieje zabrali kilka rzeczy w tym min. portfel , gdzie był dowód osobisty i karta płatnicza. W dniu kradzieży sprawcy posłużyli się kartą i wypłacili z bankomatu oszczędności poszkodowanego. Pracujący nad sprawą kryminalni ustalili złodziei. Okazali się nimi dwaj znajomi 59-latka, którzy wykorzystali jego sen oraz fakt, że nie zamknął drzwi. Sprawcy w wieku 27 i 53-lat zostali namierzeni i zatrzymani. Jak ustalili śledczy w przeszłości byli już karani za podobne przestępstwa. W tym przypadku usłyszeli zarzuty kradzieży dokumentów oraz kradzieży karty i włamania do bankomatu, za co grozi nawet do 10 lat więzienia. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

 

Przypominamy:


Co robić po utracie dokumentów lub karty płatniczej ?
1. Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE
2. Powiadomić Policję (jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży)
3. Wyrobić nowy dokument tożsamości

Gdzie zastrzegać?
1. W dowolnej placówce swojego banku
2. Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów - aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl. Wystarczy zastrzec dokument w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z Systemu DZ.

Jakie dokumenty zastrzegać?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny i karta płatnicza.

Dlaczego należy zastrzec dokumenty?
Nie ma znaczenia, czy dokumenty skradziono, czy zgubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem::
- wyłudzenia kredytów i pożyczek,
- wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzież wyposażenia),
- kradzież wypożyczonych samochodów lub innych przedmiotów,
- zakładanie fikcyjnych firm do wyłudzenia kredytów, zwrotu podatków.

Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?
Dane trafiają do wszystkich banków i innych uczestników systemu, np.: operatorów telefonii komórkowych, notariuszy, firm leasingowych, placówek poczty, pośredników finansowych, agencji rozliczeniowych, hoteli, firm ochroniarskich, wypożyczalni, agencji pośrednictwa sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości.

 

 

 

Powrót na górę strony