2017- ROK PIESZEGO

Policjanci zachęcają mieszkańców Myszkowa do noszenia odblasków

Dzisiaj w okolicy przejść dla pieszych, myszkowianie mogą spotkać policjantów z ruchu drogowego rozdających opaski odblaskowe. W czasie akcji mundurowi rozmawiają z mieszkańcami i zachęcają, aby z odblasków korzystać zawsze, a nie tylko w sytuacji, gdy za ich brak grozi mandat. Nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie i nie wstydźmy się nosić odblasków nawet w terenie zabudowanym – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo!

Wraz ze zmianą pogody, na drogach staje się coraz bardziej niebezpiecznie nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego wzrasta kilkakrotnie. Pogarszające się warunki drogowe - występowanie mgły, opadów śniegu, deszczu, śliska nawierzchnia i niska temperatura znacznie wydłużają drogę hamowania.

Dlatego policjanci z wydziału ruchu drogowego myszkowskiej komendy, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców Myszkowa, rozdają pieszym i rowerzystom opaski odblaskowe. Mundurowych można spotkać w okolicy przejść dla pieszych. W czasie akcji stróże prawa rozmawiają z mieszkańcami i zachęcają, aby z odblasków korzystać zawsze, a nie tylko w sytuacji, gdy za ich brak grozi mandat. Mundurowi apelowali, by nosić je w każdej sytuacji ograniczonej widoczności, nie tylko po zmierzchu w obszarze niezabudowanym.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

W aktualnie panujących warunkach, głównie po zmroku, piesi są bardzo słabo widoczni dla kierowców. Mając na uwadze ich bezpieczeństwo, kierujących prosimy o wzmożoną ostrożność, a pieszych o korzystanie z oznakowanych przejść dla pieszych. Należy jednak pamiętać, aby przed wejściem na jezdnię upewnić się, czy zdążymy przejść, nim nadjedzie pojazd. Pamiętajmy, że kierowca od momentu zauważenia pieszego musi mieć czas na wyhamowanie samochodu, a przy ograniczonej widoczności jest to utrudnione. Apelujemy także do pieszych, aby dla własnego bezpieczeństwa używali elementów odblaskowych. Akcja trwa!

 

  • Policjanci wręczają odblaski
  • Policjanci podczas akcji
  • Policjanci wręczają odblaski
  • Policjanci wręczają odblaski
  • Policjanci wręczają odblaski
  • Policjanci wręczają odblaski
  • Policjanci wręczają odblaski
  • Policjanci wręczają odblaski
  • Policjanci z opaskami odblaskowymi
Powrót na górę strony